تماس با نیوشانوش : ۲۵۳۵ ۸۸۰ ۰۹۱۹

ارزش غذایی گل گاو زبان

ارزش غذایی گل گاو زبان

گل گاو زبان گیاهی دو یا چند ساله و علفی است. برگ های این گیاه نسبتا بزرگ، چین خورده و به رنگ سبز تیره است. جام گل، باریک و قیفی یا لوله ای شکل است. و ستاره ای و به رنگ قرمز ارغوانی در انتهای ساقه قرار دارد که پس از خشک شدن به رنگ آبی یا بنفش تبدیل می شود.

گل گاو زبان کالری بسیار کمی دارد. ۱۰۰ گرم برگ تازه ی گل گاوزبان فقط ۲۱ کالری انرژی دارد.

این گیاه حاوی اسید لینولنیک به مقدار ۱۷ تا ۲۰ درصد است. اسید لینولنیک عضوی از خانواده ی اسیدهای چرب امگا ۶ است. اسیدهای چرب امگا ۶ درحفظ عملکرد و سلامت مفاصل و پوست نقش موثری دارند و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

گل گاو زبان حاوی مقدارزیادی ویتامین C (اسید اسکوربیک) است. هر ۱۰۰ گرم گل گاو زبان ۳۵ میلی گرم ویتامین C دارد. ویتامین C به همراه سایر آنتی اکسیدان ها با حذف رادیکال های آزاد و تقویت سیستم دفاعی بدن، خطر بروز برخی بیماری ها را کاهش می دهند.

گل گاو زبان منبع غنی ویتامین A و کاروتن است. هر دوی این ترکیبات آنتی اکسیدان هستند. این آنتی اکسیدان ها با از بین بردن رادیکال های آزاد باعث تاخیر در ابتلا به بیماری ها، کاهش روند پیری و حفظ سلامتی بدن می شوند. مصرف غذاهای غنی از ویتامین A، خطر ابتلا به سرطان های ریه و دهان را کاهش می دهد.

گل گاو زیان حاوی مواد معدنی مفید مانند آهن، کلسیم، پتاسیم، منگنز، مس، روی و منیزیم است. پتاسیم بخش مهمی از سلول ها و مایعات بدن را تشکیل می دهد و به کنترل فشار خون و ضربان قلب کمک می کند. منگنز یک کوفاکتور (فعال کننده ی آنزیم) بسیار مهم برای آنزیم سوپر اکسید دیسموتاز است. این گیاه همچنین یکی از منابع مهم ویتامین های گروه B به ویژه نیاسین است. نیاسین به کاهش سطح کلسترول مضر خون کمک می کند.

همچنین بخوانید:

۰/۵ ( ۰ رای )

در باره نویسنده :

محمد مشاور نیوشا نوش
محمد صدیقی مدیر سایت نیوشا‌نوش سایت تخصصی فروش و مشاوره محصولات نیوشا بزرگترین مرکز پرسش و پاسخ درباره محصولات و دمنوش‌های نیوشا موسس اولین تالار گفتگو و انجمن تخصصی دمنوش سلامتی، لاغری و کاهش وزن در ایران

ثبت ديدگاه